Розробка години цікавої математики «Сірники не іграшка»

Мета: популяризувати математичні знання; формувати уявлення про багатоманітний світ математики; розвивати уяву, кмітливість, логічне мислення, творчі здібності учнів; виховувати вміння працювати в парі, уважність, пригадати правила протипожежної безпеки, виховувати толерантне відношення до товаришів під час змагання.

Обладнання: коробки сірників (із розрахунку одна коробка на кожну парту), бонуси-фішки різного кольору: зелені – за колективні відповіді, сині – за індивідуальні відповіді; презентація «Сірники не іграшка», конспект заняття.

Хід заняття

Учитель перевіряє готовність учнів до змагання, налаштовує їх на навчальну діяльність.

Учитель. Відгадайте загадку:

Лежать у порядку дерев’яні малятка,

Білі, здорові, всі чорноголові.

Учитель: Правильно, це – сірники. Сьогодні для проведення математичної гри будемо користуватися сірниками.

Ви заздалегідь поділилися на команди: учні 6 класу є членами команди «Архімедики» та учні 7 класу у нас «Піфагорята».

На попередніх змаганнях ми з вами познайомилися із цими відомими математиками Архімедом і Піфагором, тепер ви повинні з гордістю носити ці імена.

Ваше завдання було підготувати матеріал про винахід сірників. Давайте вислухаємо представників кожної команди. ( Слайди презентації №1-№3).

Перший учень. Англійський фармацевт Джон Уокер придумав свій винахід, як це часто буває, зовсім випадково. У 1826 році він, оскільки був фармацевтом , змішував хімікати за допомогою палиці. На кінці цієї палиці утворилася засохла крапля . Щоб прибрати її, він чиркнув палицею по підлозі. Спалахнув вогонь! Він став експериментувати, і 7 квітня 1827 відбулася перша комерційна угода: Уокер продав адвокату Ніксону перші сірники.

Другий учень. Однак Уокер, демонстрував своє відкриття всім підряд, так і не спромігся його запатентувати. А ось хлопець на ім’я Сем’юел Джонс, який якось був присутній при такій демонстрації, усвідомив ринкову вартість винаходу. Він назвав сірники «люціферчікі» і став продавати їх тоннами, незважаючи на те, що з «люціферчіками» були пов’язані деякі проблеми — вони погано пахли і при загорянні розсипали навколо хмари іскор.

Третій учень. У 1910 році американська компанія Diamond Match першою отримала патент на безпечні для здоров’я сірники. Важливість цього винаходу була настільки велика, що президент США Вільям Тафт публічно звернувся до власників патенту і попросив їх відмовитися від авторських прав. Компанія погодилася і 28 січня 1911 відмовилася від усіх прав на свій винахід. Тому сьогодні сірники належать фактично всім.

Четвертий учень. А я знайшов цікаві вироби, які полюбляють виготовляти люди із сірників. (демонстрація фотографій, слайди 4-7)

Учитель. Так, все це дуже цікаво, і кожен з вас отримає по два бали за змістовні повідомлення. А тепер, я думаю, всі ви з нетерпінням чекаєте, що ж ми будемо робити із сірниками. Але перед цим, давайте повторимо правила протипожежної безпеки. Кожен з вас отримає додатково ще по балу, якщо першим називає одне із правил. (Слайд 8-12)

Учні по черзі згадують правила протипожежної безпеки.

Учитель. Тепер ми готові грати, але пам’ятаємо, що сьогодні сірники використовуємо для розв’язування математичних завдань.

Демонстрація 12 завдань на слайдах 13-27 з відповідями. Команда, яка перша виклала на парті відповідь, отримує бал.

Учитель. Діти, пам’ятаємо, сірники не іграшка! Будьте обережними не тільки із сірниками. Уважно подивіться на останній слайд нашої презентації та прокоментуйте ці правила. Хто правильно сформулює правило безпеки, отримує додатково бал для своєї команди.

Підведення підсумків гри. Вітання переможців.

 СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

  1.  Аменицкий Н.Н., Сахаров И.П. Забавная арифметика. – Москва: Наука. Гл. ред. физ.-мат. лит., 1991.- 128 с.
  2. Зубелевич Г.И. Занятия математического кружка в 4 классе: Пособие для учителей. – Москва: Просвещение, 1980. – 79 с.
  3. Игнатьев Е.М. В царстве смекалки. /Под редакцией М.К. Потапова, текстологическая обработка Ю.В. Нестеренко. – 4-е изд. – Москва: Наука. Главная редакция физико-математической литературы, 1984. – 192 с.
  4. Кордемский Б.А. Математическая смекалка. – 9-е изд., стер. – Москва: Наука. Гл. ред. физ.-мат. лит., 1991. – 576 с.
  5. Кухар В.М., Барничка Ю.Ю. Цікава математика у 4 і 5 класах. – К.: Радянська школа, 1975. – 143 с.: іл.
  6. Презентація «Сірники не іграшка» https://docs.google.com/presentation/d/1IRxB5MgaExAc0MxPtJdTtJs2L0YeG-zeqMY8gSiweII/pub?start=false&loop=false&delayms=3000